Indie – Święto Diwali

Indie to kraj o wspaniałej kulturze, charakteryzujący się rozmaitą przyrodą i różnorodnymi legendami. Indie wyróżnia przede wszystkim różnorodność religii. Znaczna część populacji w Indiach wyznaje jednak hinduizm. Religia ta nie jest spójna i wyróżnia się tym, iż posiada wiele odłamów. Hindusi wyznają wiarę w różnorodne bóstwa, które czczą przy okazji wielu świąt.
Co roku na przełomie października i listopada w Indiach obchodzone jest Diwali – festiwal światła. Diwali jest to jedno z najważniejszych świąt dla wyznawców hinduizmu. Wyznaczane jest zgodnie z hinduskim kalendarzem księżycowym. Słowo „diwali” oznacza rząd lamp. Diwali jest upamiętnieniem legendy opisanej w Ramajanie – eposu o królu Ramie, który jest wcieleniem boga Wisznu. Według legendy Rama, żyjący z piękną Sitą, stracił ją w wyniku porwania przez Rawana – władcę demonów. Po wielu zmaganiach udało mu się ją odzyskać. Powrót rodziny do królestwa był wyjątkowy i radosny. Z tej okazji lud oświetlał im drogę lampkami. Święto Diwali oznacza nowy początek i jest symbolem zwycięstwa światła nad ciemnością oraz dobra ze złem. To wyjątkowe święto diwali pokrywa się również z hinduskim Nowym Rokiem, dlatego też nadejście Diwali oznacza nowy początek nie tylko w przenośni.
Diwali jest obchodzony w Indiach przez pięć dni, jednak kulminacja święta przypada trzeciego dnia obchodów. Przygotowania do święta Diwali rozpoczynają się już dużo wcześniej, ze względu na ich duże znaczenie. Najhuczniejsze obchody mają miejsce w Waranasi – znane jako Miasto Świateł. Jest to jedno z głównych miejsc docelowych pielgrzymek wyznawców hinduizmu. Hindusi wierzą, iż właśnie w tym miejscu mogą dostąpić mokszy, co skutkuje wyzwolenie się z przyjmowania kolejnych wcieleń po śmierci. Waranasi co roku przyciąga wiernych, w celu zaczerpnięcia kąpieli w wodach Gangesu. O zmierzchu, w święto Diwali, wody Gangesu otaczane są setkami płomyków. Z uwagi na ten rytuał, miasto przyciąga co roku również wielu turystów.
Kluczowym elementem jest światło, przez co zarówno budynki, kapliczki, jak i wnętrza domów przyozdobione są lampkami, kolorowymi światełkami oraz girlandami pomarańczowego aksamitu. Bardzo popularnym elementem dekoracyjnym są diyas, czyli małe lampki naftowe, wykonane z wypalanej gliny. Zwykle są ustawiane na schodach, czy też chodnikach. Światło jest najważniejszym aspektem świąt, ze względu na bóstwo, które tym sposobem oświetla drogę, przenika przez ciemność oraz grzech. Hindusi wierzą, że zatopione w świetle domy, symbolizują rozproszenie się gniewu, bólu, a także ignorancji.

Leave a Comment